Verejné obstarávanie je fenomén dnešnej doby, o ktorom počujeme takmer na každom kroku, častokrát aj v negatívnych súvislostiach. Predstavuje zložitý proces, ktorý sa Vám pokúsime v tomto článku priblížiť tak, aby ste získali aspoň základnú predstavu o tom, ako to vlastne funguje.
Verejné obstarávanie
Jedna z definícií hovorí, že verejným obstarávaním rozumieme zabezpečenie tovarov, služieb, prác za účelom úsporného nakladania s finančnými prostriedkami. Pod úsporným nakladaním s prostriedkami rozumieme nákup tovarov, služieb, prác za najlepšiu, resp. za najnižšiu cenu pri zachovaní požadovanej kvality.
Inými slovami môžme povedať, že verejné obstarávanie je v podstate súťaž dodávateľov, v ktorej sa rozhodne, kto bude dodávať predmet súťaže. Či už ide o tovar alebo stavebné práce.
V prípade žiadania o dotáciu napríklad na prístavbu Obecného úradu je potrebné zistiť, koľko bude samotná výstavba spolu s prácami stáť. Cenu diela napočíta projektant v rozpočte, ktorý nám urči predpokladanú hodnotu zákazky a môže sa pristúpiť k vyhláseniu súťaže na dodávateľa, ktorý realizáciu stavby zabezpečí.
Pri dotáciách je vždy nutné výber dodávateľa realizovať súťažou, do ktorej sa môže prihlásiť ľubovoľný počet dodávateľov. Spravidla je vyžadovaná účasť minimálne troch súťažiacich. Samozrejme, čím viac dodávateľov je v súťaži prihlásených, tým väčší je tlak na účastníkov súťaže, aby predostreli tú najlepšiu ponuku. Práve tá najlepšia ponuka sa stáva víťaznou, čo znamená, že predstavuje dodanie služby/tovaru pri najnižšej cene pri zabezpečení požadovanej kvality diela.
Verejné obstarávanie v uvedenom príklade neznie veľmi zložito, opak je však pravdou.
Pri verejnom obstarávaní je nutné postupovať v zmysle zákona a zvoliť správnu metódu obstarávania v závislosti od predpokladanej hodnoty zákazky (PHZ). Ako sme už spomenuli, PHZ nám pri stavebných prácach určí rozpočet. V prípade tovarov alebo služieb vyplynie PHZ z prieskumu trhu, ktorý musíme vykonať pred vyhlásením súťaže. Podľa PHZ potom určíme, či budeme obstarávať predmet súťaže napr. ako zákazku s nízkou hodnotou alebo ako podlimitnú zákazku. To sú dve najčastejšie sa vyskytujúce, metódy – postupy obstarávania.
Základným dokumentom usmerňujúcim proces verejného obstarávania je zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o verejnom obstarávaní“).
Základné princípy verejného obstarávania
Zákon o verejnom obstarávaní sa riadi základnými princípmi, ktoré musia byť dodržané za každých okolností. Jedná sa o:
Princíp rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie uchádzačov alebo záujemcov – ide o vylúčenie subjektívneho hodnotenia, a teda obstarávateľ musí uplatňovať rovnaké hodnotenie voči všetkým uchádzačom, žiaden uchádzač nemôže byť zvýhodnený.
Princíp transparentnosti – verejné obstarávanie musí prebiehať prehľadným a predvídateľným spôsobom (v zmysle postupu zákona o verejnom obstarávaní). Informácie pre uchádzačov musia byť jednoznačné, úplne, a dostupné pre všetkých.
Princíp hospodárnosti a efektívnosti – znamená, že finančné prostriedky sú vynaložené v správnom čase, množstve a kvalite za tú najvýhodnejšiu cenu. Ide teda o dosiahnutie najlepšieho pomeru medzi cenou a výsledkami.
Správnosť a pravdivosť dokumentácie – všetka dokumentácia, týkajúca sa verejného obstarávania, musí byť pravdivá a musí zodpovedať skutočnému stavu. Dokumenty sú schválené a podpísané zodpovednými osobami a nezamlčujú žiadne skutočnosti podstatné na obstarávanie.
O metódach verejného obstarávania
Ako sme už spomenuli, metódou verejného obstarávania rozumieme postup, podľa ktorého prebehne celý proces súťaže. Je celkom logické, že ak je treba obstarať dodávateľa preliezok na detské ihrisko v hodnote cca 4500 EUR, postup súťaže bude jednoduchší ako v prípade, ak ide o obstaranie stavby za 100 000 EUR. Taktiež bude určite jednoduchší oproti obstarávaniu výstavby cestného úseku za 2 milióny EUR.
Kedy použiť ktorú metódu obstarávania vyplýva zo zákona a tu odporúčame zveriť celý proces na profesionála, nakoľko:
- legislatíva sa neustále mení,
- popri zákonu o verejnom obstarávaní pri eurofondoch treba do procesov premietnuť ďalšie metodické pokyny a usmernenia, ktoré bežne nie je nutné uplatňovať a
- v prípade, že v procese urobíte chybu, stratí sa tak predmet financovania dotáciou ako taký a celá snaha získať dotáciu môže vyjsť nazmar.