

Účelovosť je významný atribút dotácií, ktorý je verejnosťou vo všeobecnosti úplne nepoznaný. Dotácie podľa ďalších špecifických podmienok čerpania a z hľadiska účelovosti totiž rozdeľujeme na účelové a bezúčelové. Podstatné je, že v 99,9 % sa jedná o účelové dotácie. Rozhodujúce je použitie finančných prostriedkov – nenávratného finančného príspevku, či už na konkrétne aktivity alebo zabezpečenie celkového výsledku projektu.
Účelová dotácia
Účelovou dotáciou rozumieme podporu zameranú na konkrétne aktivity, resp. čerpanie dotácie je podmienené použitím financií na konkrétny účel.
Ako príklad nám môže poslúžiť Výzva zameraná na zníženie energetickej náročnosti verejných budov. Výzva je zameraná na podporu zatepľovania kultúrnych domov alebo modernizácie vykurovacích systémov. Účelovosť je zrejmá, dotácia je v tomto prípade účelová a po dokončení realizácie tohto projektu je výsledkom zateplená budova, nové/úspornejšie vykurovanie, vďaka čomu sa znížia prevádzkové náklady.
Bezúčelová dotácia
Bezúčelová dotácia nie je tak bežná, vyskytuje sa len ojedinele. V takomto prípade sú Výzvy zamerané na určitý cieľ, výsledok, je však na žiadateľovi ako výsledok dosiahnete, resp. ako použije nenávratný finančný príspevok. Bezúčelovými dotáciami môžeme nazvať aj tzv. priame platby pre poľnohospodárov.
Sú to finančné prostriedky, ktoré sú poskytované na základe konkrétnych kritérií, pričom účel použitia takto poskytnutých financií nikto nesleduje.
Uveďme si ešte príklad, čisto ilustračný a fiktívny, aby sme pochopili princíp bezúčelovosti. Predstavme si Výzvu určenú pre poľnohospodárov, kde cieľom Výzvy je zvýšenie produkcie živočíšnej výroby o 10 % v priebehu 36 mesiacov od schválenia projektu. Farmár ma možnosť získať, povedzme, 50tis. EUR za podmienky, ak za najbližších 36 mesiacov navýši produkciu o 10%, spravidla takto navýšenú hodnotu musí ešte udržať vopred predpísané sledované obdobie.
Ako a kedy v čase poľnohospodár zabezpečí navýšenie produkcie o 10% nie je výzvou určené. Finančné prostriedky môže použiť na čokoľvek. Sám si rozhodne, či pôjde o nákup ďalších zvierat, pozemkov, rozšírenie alebo rekonštrukciu objektov na chov, nákup techniky na spracovanie alebo dovolenku. Jediná dôležitá podmienka, ktorú musí splniť je navýšenie produkcie o 10% do 36 mesiacov.